Yozgat’ta besiciler hayvanlarını meralarda otlatıyor

Oluşturma 03 Ocak 2015 Kategori Yozgat Haberleri İzleme 651

Yozgat’ta besiciler hayvanlarını meralarda otlatıyor

Yozgat’ta mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı nedeniyle besiciler hayvanlarını meralarda otlatarak yem ve samandan tasarruf sağlıyor.

Kış mevsiminin çetin geçtiği illerin başında gelen Yozgat’ta yazdan kalma günlerin yaşanması nedeniyle besiciler hayvanlarını meralarda otlatarak besliyor. Ali Yılmaz isimli besici eskiden bu aylarda kardan dolayı dışarı çıkamadıklarını belirterek mevsimlerin değiştiğini kışın kurak geçtiğini söyledi. Yılmaz, “Kış mevsiminin ortasındayız fakat kar yağışı olmaması sebebiyle meralarda hayvanlarımızı otlatıyoruz. 20-30 yıl önce bizim çocukluk dönemlerimizde kış mevsimi böyle değildi. Kardan kapıyı açamaz küreklerle kendimize yol açardık. Şimdi ise kar yağmıyor yağsa da çok az yağıyor ve aynı gün geri eriyor. Bizde hayvanlarımızı içeride ağılda tutmayarak böyle meralarda otlatıyoruz. Bu sayede yem ve samandan tasarruf etmiş oluyoruz.” dedi.

Yaşar Şahin de aynı ifadeleri kullanarak komşusu ile birlikte hayvanlarını yayılmaya çıkardıklarını belirterek, "Kar yağmaması nedeniyle açık olan mera alanlarında hayvanlarımızı otlatıyoruz. Kar düşünceye kadar da hayvanlarımızı böyle yaylım alanlarında otlatacağız.” diye konuştu.

İlk yorumu siz yazın!

Paylaşmak için daha fazla? (İsteğe bağlı)

..%
No description
  • Size:
  • Type:
  • Preview:
Slider
Slider
Slider

Please publish modules in offcanvas position.