Yozgat Namaz
Vakitleri
İmsak
06:25
Güneş
07:53
Öğle
12:56
İkindi
15:26
Akşam
17:48
Yatsı
19:11
Slider

Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
2020-01-17
YOZGAT
HAVA DURUMU
PlayPause
Slider
CANLI BORSA
DOLAR
%0,75
%0,26
%0,92
%0,34
%0,39
5,900
6,546
7,690
121.4
295,2
EURO
ALTIN
BİST
FAİZ

booked.net

Slider

Yozgat Belediyesi'nden kaldırım vergisi uygulaması

Oluşturma 03 Ocak 2015 Kategori Yozgat Haberleri İzleme 1342

Yozgat Belediyesi'nden kaldırım vergisi uygulaması

Yozgat Belediyesi, yeni dönemde kent merkezindeki bazı sokak ve caddelerde yaptığı çevre düzenleme çalışmalarının masraflarını vatandaşlardan katkı payı adı altında keseceği Kaldırım Vergisi adı altında tahsil edecek.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan’ın önerisi üzerine 2 Ekim 2014 tarihinde Belediye Meclisinde alınan karar gereğince şehir merkezinde yol düzenleme çalışmalarının yapıldığı alanlarda bulunan konut ve iş yerlerinden belirlenen pay dahilinde "kaldırım vergisi" tahsil edilecek. Yozgat Belediyesinin yol, kaldırım ve çevre düzenlemeleri çevresindeki konut sahiplerine gönderilen ihbarname ile belediyece belirlenen kaldırım vergisinin 1 ay içinde belediye veznesine ödenmesi istendi. Yozgat Belediyesinin 2015 Ocak ayından itibaren tahsilatını başlatacağı yol ve kaldırım harcamalarına katılım payı vergilerinin 30 ile 200 lira arasında değiştiği öğrenildi. 

Yozgat Belediyesİ'nin PTT kargo ile yolladığı kaldırım vergisi ihbarnameleri vatandaşlar üzerinde şok etkisi yarattı. Maliye ve belediyeye çok sayıda vergiler ödemekte olan vatandaşa şimdi de beklemediği yeni bir vergi getirilmesi tepkiyle karşılandı. Orta Anadolu da hiçbir belediyenin uygulamaya koymadığı yol harcamalarına katılım payı vergisinin Yozgat Belediyesince iş yeri ve konut sahiplerine yüklenmesinin büyük bir haksızlık olacağını dile getiren vatandaşlar, "Bundan önceki belediye başkanımız yol ve kaldırım düzenleme çalışma masraflarını vatandaşın sırtına yüklemiyordu. Orta Anadolu'daki hiçbir vilayette kaldırım vergisi uygulanmıyor. Belediye böyle bir vergiyi getirmeden yani kaldırım çalışmalarına başlamadan önce bizleri bilgilendirmesi gerekirdi. Belediyenin parası yoksa, para lazımsa önce kira ve su alacaklarını toplasın. Belediye 5 Milyon Lirayı bulan su ve kira paraları toplasa yeni vergi toplamaya gerek kalır mı? Yozgat Belediyesi kaldırım vergisi konusunda büyük şehirleri değil Yozgat gibi küçük şehirlerdeki uygulamaları emsal almalıdır. Belediye başkanının ve belediye meclisinin yetkisine bırakılan kaldırım vergisi komşu belediyelerde olduğu gibi uygulamaya konulmamalıdır." diye tepkilerini dile getirdi.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kendilerinin 2464 Sayılı Belediye gelirleri kanununun 86.maddesine göre; belediyece inşa, tamir ve genişlemeye tabi tutulan yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması nedeniyle bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden meclis kararı ile yol harcamalarına katılım payının alındığını söyledi. Arslan, “Bu uygulama sadece Yozgat’ta değil Türkiye’nin bütün şehirlerinde uygulanmaktadır. Kanuni bir tahsilat yapıyoruz, kanunsuz bir şey yapmıyoruz. Netice itibariyle çevre düzenlemesi yapılan cadde ve sokaklarımızın bulunduğu iş yeri ve konutlarımızın da değeri artıyor. Yol, kaldırım ve çevre düzenlemesinden dolayı iş yeri ve konut sahiplerinden 30 ile 200 lira arasında yol harcamaları katkı payı alıyoruz. Bu alınan paralarda tekrar vatandaşlarımıza hizmet olarak dönecektir. Ankara Çankaya’daki evimin bulunduğu yerde 200 metre yol asfalt yapılmıştı bende o zaman 660 TL katkı payı ödedim bu diğer illerimizde de olabiliyor. Ayrıca belediye ye ait otoparkları ücret konusunda en ucuz ücreti Yozgat’ımız ödüyor. Başka illerde belediye otopark ücretinin 1 saati 5 lira iken Yozgat’ta 1 lira olarak tahsil ediliyor." diye konuştu.

İlk yorumu siz yazın!

Paylaşmak için daha fazla? (İsteğe bağlı)

..%
No description
  • Size:
  • Type:
  • Preview:
Slider