Müftü Poçanoğlu: Yeni yılda bir yılın muhasebesini yapın

Oluşturma 03 Ocak 2015 Kategori Yozgat Haberleri İzleme 907

Müftü Poçanoğlu: Yeni yılda bir yılın muhasebesini yapın

Yozgat İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Müslümanların yılbaşı ile manevi olarak bir bağının olmadığını belirterek, sıradan geceler nasıl geçiyorsa bu gecenin de aynı şekilde değerlendirilerek geçen bir yılın muhasebesinin yapılması gerektiğini söyledi.

Yozgat İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, yaptığı açıklamada, Müslümanların yılbaşını pişman olacağı işlerden kaçınarak geçirmesi gerektiğine dikkat çekti. Poçanoğlu, "Hristiyanlar 24 Aralık itibariyle yılbaşını kutlamaya başladı. Bizim yılbaşı ile manevi olarak bir bağımız yok. Fakat vatandaşlarımız yeni yılda bir değişiklik olsun diye bir takım kutlama ve eğlence yapıyor. Tabi eğlenceler meşru çerçeve içerisinde olursa yani giden yılın muhasebesini yapmak amacı ile olursa hayra vesile olur. Ama gayrı meşru yola sapmak içki tüketerek harama vesile olacak eğlence yeni yılımızı hayatımızı zehir etmekten başka harama karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Vatandaşlarımız sıradan günlerde nasıl ailece oturup zaman geçiriyorlarsa yılbaşı gecesinde de aynı şekilde vakitlerini geçirebilir. Yılbaşının biz Müslümanlar açısından herhangi bir günden hiçbir farkı yoktur. İbadetini yapmak isteyen vatandaşlar yine zikir ve tesbihatını yapabilir." dedi.

Hristiyanların Müslümanların örf ve adetlerini bilmediğini söyleyen Poçanoğlu, "Bir gayrimüslime, Hristiyan'a sarık sar, cübbe giy, takke giy derseniz giymez. Çünkü bu Müslümanların adetidir der. Bir Müslüman da gayrimüslimin adetini böyle düşünerek yapmaması gerekir. Yaptığımız takdirde onun yaptığına iştirak etmiş oluruz. Biz geride bıraktığımız yılın muhasebesini yaparak ne gibi yanlışlarımız oldu. Keşke şunu şöyle yapsaydım. İyi ki bunu böyle yapmışım diyerek geride bıraktığımız bir yılın muhasebesini yapmalıyız. Geçen yıl kimler hayattaydı şimdi kimler kaldı. Bunların hepsini iyi düşünmeliyiz. O geceyi mevlit gibi güzel şeylerle ibadetlerle en iyi şekilde değerlendirmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Yılbaşının vatandaşlar açısından bir yılın muhasebesinin yapma imkanını da akıllara getirdiğini vurgulayan Poçanoğlu, "Vatandaşlarımız şöyle geriye baktığı zaman yıl içerisinde istemeden de olsa yaptığı yanlışları, eksiklerin muhasebesini yapabilir. Ya da yapılan aktivite Türk inanç ve kültürüne uygun değilse, aykırıysa olmaz. Eğlence de olsa Hristiyan aleminin Noel kutlaması, onu anımsatacak tarzdaki organizasyonlar, kendi inanç ve kültürümüze aykırıdır. Her zaman için dinin, ahlakın gereklerine göre davranmak gerekir. Yılbaşına özel diye bir program yapmamak gerekir. Yoksa ailece normal günlerde yaptığımız eğlencelerin, yemenin, sohbet etmenin sakıncası yoktur." diye konuştu.

İlk yorumu siz yazın!

Paylaşmak için daha fazla? (İsteğe bağlı)

..%
No description
  • Size:
  • Type:
  • Preview:
Slider
Slider
Slider

Please publish modules in offcanvas position.