Yozgat Namaz
Vakitleri
İmsak
06:25
Güneş
07:53
Öğle
12:56
İkindi
15:26
Akşam
17:48
Yatsı
19:11
Slider

Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
2020-01-17
YOZGAT
HAVA DURUMU
PlayPause
Slider
CANLI BORSA
DOLAR
%0,75
%0,26
%0,92
%0,34
%0,39
5,900
6,546
7,690
121.4
295,2
EURO
ALTIN
BİST
FAİZ

booked.net

Slider

Çocuk Gelişim Uzmanı Taşkın: Bebeklerde en değerli besin anne sütüdür

Oluşturma 03 Ocak 2015 Kategori Yozgat Haberleri İzleme 1571

Çocuk Gelişim Uzmanı Taşkın: Bebeklerde en değerli besin anne sütüdür

Yozgat Devlet Hastanesi Çocuk Gelişim Uzmanı Özben Taşkın, bebeklere ilk 6 ay mutlaka anne sütü verilmesi gerektiğini belirterek en değerli besinin anne sütü olduğunu söyledi.

Çocuk Gelişim Uzmanı Taşkın, yaptığı açıklamada, anne sütünün bebeklerin gelişiminde son derece önemli olduğunu vurguladı. Taşkın, "Bebeklerde ilk 4 -6 ay anne sütü veya anne sütünün olmadığı durumlarda biberon maması verilmelidir. Daha sonra artık bebeğin ihtiyaçları karşılanmadığı için ek gıdalara geçiş yapılmalıdır. Burada önemli olan 4- 6 ay arasında pasif ek gıda 6'ncı aydan itibaren ise aktif ek gıdadır. Bu, Dünya Sağlık Örgütü dahil tüm beslenme otoritelerinin ortak görüşüdür. Bu yüzden dikkate alınmalıdır." dedi. 

Bebeklerde ek gıdalara geçerken her besinin ayrı ayrı ve azar azar verilmesi gerektiğine dikkat çeken Taşkın, şöyle devam etti: "Burada dikkat edilecek nokta çocuğun alerjisi olup olmadığıdır. Bebeğe ilk verdiğimiz gıda yanında başka bir yeni gıda ile tanıştırmamalıyız. Bu sayede bir problem çıkarsa hangi besine karşı alerjisi olduğunu kolayca saptarız. Ek gıdalarda bebeğin daha önceden aldığı biberon maması ya da anne sütü azaltılmamalıdır. Bu besinler ek olarak verilmelidir. Ek gıdalara geçişten hemen sonra bebeklerin aylık boy ve kiloları mutlaka tespit edilmelidir. İlk verilecek besinler bebek açken denenmelidir. Bebek almadığı besinler için zorlanmamalı, bir süre sonra tekrar denenmelidir. Tüm besinler kaşık ile verilmelidir. Bebeğe verilecek yiyecekler doğal ve taze ürünler kullanılarak hazırlanmalıdır. Konserve ve dondurulmuş yiyecekler, katkı maddeli hazır besinler bebeğe verilmemelidir. Ek gıdalar her zaman taze ve temiz olmalıdır. Beklemiş ek gıdaların vitamin değerleri düşer bu yüzden 3 saatten uzun bekletilmemelidir."

Bebeğe verilecek besinlerin hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Taşkın, "Bebeğe verilecek gıdanın hijyen konusuna uygun olarak hazırlanması gerekir. Kullanılan su ve gereçler temiz olmalı, kaynatılarak temizlenecek türden seçilmelidir. Bebek bir yaşına kadar bağırsak ve mide yapısı esas alınarak her ay yeni ve ayına uygun ek gıda ile tanıştırılmalıdır. Bu yüzden ek gıdalara geçişte ve devamında mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır." şeklinde konuştu.

İlk yorumu siz yazın!

Paylaşmak için daha fazla? (İsteğe bağlı)

..%
No description
  • Size:
  • Type:
  • Preview:
Slider