ESKİ BÜYÜK SİNEMA NEDEN KAPALI TUTULUR

Oluşturma 13 Aralık 2014 Kategori Köşe Yazıları İzleme 574

Bu yazı arşivden.5 Eylül tarihin de yayınlamışız. Dokunmadan değiştirmeden yine yayınlıyorum. Çünkü yazının konusu gündem de. Belediye başkanı Kazım Bey Büyük Sinema salonunu tekrar hizmete açacağını söylemiş. Bizde konuyla ilgili geçmişte yazdıklarımızı bir kez daha sizinle paylaşalım istedik.

 

Buyrun bu yazıyı ikinci defa okumaya…  

 

Bu hafta içerisinde yazdığım bir yazıda yeni belediye başkanı Kazım Bey’in acil yapması gereken şeyler arasında şehirde ki “Salon” sıkıntısına dikkat çekmiş öncelikle “ Büyük düğün salonlarına” ihtiyaç duyulduğunu anlatmıştım. 

 

Yine aynı şekilde toplantı ve konferans veya diğer etkinliklerin yapılabilmesi içinde “Salonlara” ihtiyaç olduğunu da yazmış, bu konu da yıllarca büyük hizmetler vermiş, şimdi ne hikmetse kapalı duran eski “Büyük Sinema ” salonunu hatırlatmıştım. 

 

…………………………………………………………………………………………………. 

 

Eskiden beri Yozgat’ın kültür ve sanat hayatında önemli bir yeri olan eski “Büyük Sinema” dediğimiz salon son zamanlarda boş ve kapalı tutulmaktadır.

 

Eminim ki bir dönem Yozgat ta yaşayan herkesin burası ile ilgili mutlaka bir hatırası vardır. Kimileri okulu kırdıklarında soluğu burada almıştır, kimileri ilk defa sinemaya burada gitmiştir. Kimileride belki hayatında dönüm noktası saydığı bir konuşmayı burada dinlemiştir. Diyorum ya yıllardır açık olan burası bizlerin, sizlerin, hepimizin hatıralarının olduğu yerlerden birisidir.

 

Ama şimdi bu yer kapalı. Hem de yıllardır kapalı. Bir ara salon olarak kiraya da verildi. Olmadı. Her hal de kiracı da aradığını bulamadı ki bırakmış olmalı.

 

Şimdiler de, salona ihtiyaç duyulduğu şu günlerde, burası yine kapalı tutuluyor. Konferans vermek için, parti kongreleri için, okul ve kültür etkinlikleri için yer aranırken bile burası kapalı tutuluyor.

 

Ben biliyorum ki şehirde salon ve salonlara ihtiyaç var. Hem de modern, geniş, temiz ve bakımlı salonlara ihtiyaç var. Yozgat 80 bin nüfus olmuş. Mevcut salonların birçoğu ihtiyacı karşılamaktan uzak. Yakın bir zamanda da yenilerinin yapılacağının sinyalleri de yok. 

 

Zaten seminer, konferans verilebilecek, parti genel kurullarının yapılabileceği fazla da salon yok. Yozgat ta şu anda bu gibi ihtiyaçları karşılayacak, sahne düzeni olan sadece ve sadece iki salon var. Biri Yimpaş AVM’nin içindeki büyük salon. Ötekisi Kültür Müdürlüğünün salonu.

 

 Bulardan Yimpaş AVM deki büyük bir salon. Ama burasını herkes tutamayabilir veya başka bir etkinlikle çakışabilir. Böyle bir çakışma durumda alternatif salon yok. Kültür Müdürlüğünün Salonu çok küçük, çoğu ihtiyaçları karşılamıyor. Bu salon nihayet 250 kişinin oturabileceği bir kapasite de. Bu ikisinden başka saydığım amaçlar için kullanılacak başka da salon yok şehirde.

 

Geriye kala kala kapalı tutulan eski “Büyük Sinema” kalıyor.

 

Yer Yozgat İl Özel İdaresinin. Her şeyleri ile onlara ait. Kendileri açık tutamıyor veya tutmak istemiyor. Kiraya veriyorlar olmuyor. Ne olacak o zaman. Olacağı şu. Sayın vali bu konuyla ilgilenecek ve yeniden buranın hizmete sokulması için gereğini yapacak. Başka çare yok.  Devlet, halkın çıkarları için, bir şehrin çıkarları için her şey de karlılık arayamaz. Bazen zarar da edilse bu tür yerlerin halkın hizmetinde olması için açık tutulması gerek. İşte burası da öyle yerlerden biri. 

 

Ben buranın mutlaka ve mutlaka açık tutulmasından yanayım. Ama salon olarak açık tutulmasından yanayım. Yoksa başka bir amaç için değil. Özellikle ticari amaç için kiraya verilmesinden yana değilim. 

 

Bütün bunlar,  yani Yozgat’ ta ki salon sıkıntısının varlığı akla getirildiğinde sayın valinin bu konuyu tekrar gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. 

 

Hem şehirdeki bir eksiği tamamlamak ve salon konusun da bir boşluğu doldurmaktan, hem de mevcut ama atıl durumdaki bir devlet mülkünü değerlendirmekten daha güzel ne olabilir ki. 

 

Ali Açıkgöz

Ali Açıkgöz

Leave a comment

You are commenting as guest. Optional login below.

Yorumlar

Ne kadar ne verebileceklerse....

Super User Super User 09. Kasım, 2014 |

Allah rahmet eylesin

Super User Super User 09. Kasım, 2014 |

her ne kadar hayvanseverlerin tepkisini alsada

Super User Super User 09. Kasım, 2014 |

Yerköy adına sevindirici bir durum.

Super User Super User 09. Kasım, 2014 |

Hayırlı ugurlu olsunb

Super User Super User 09. Kasım, 2014 |